آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی | بلاگ

آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

                        کانال تلگــــرام                                         صفحـه اینستاگـــــرام

احزاب و گروه های سیاسی پس از انقلاب
حزب_کارگزاران_سازندگی

📆 تاریخچــه

در آذر ماه ۱۳۷۴ شانزده تن از وزیران، معاونان و نزدیکان #هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران در بیانیه‌ای با عنوان «خدمتگزارن سازندگی» اعلام کردند در انتخابات #مجلس_پنجم حضور فعال خواهند داشت و فهرستی از کاندیداهای موزد حمایت خود را معرفی خواهند کرد.
این اقدام با واکنش منفی شدید #جناح_راست جمهوری اسلامی ایران رو به رو شد که این اقدام را دخالت قوه مجریه در قوه مقننه قلمداد کرده و وزرای امضاکننده بیانیه را تهدید به استیضاح کرده و حتی " طرح بررسی کفایت رئیس‌جمهور در مجلس " را مطرح کردند.

از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان پدر معنوی حزب یاد می‌شود .
در نهایت با فرمان رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر حضورنداشتن وزیران در این گروه غائله فروکش کرد

🔺 با حذف ۱۰ وزیر،اعضای موسسین  به یک جمع ۶ نفره کاهش یافت که شامل ۵ معاون رئیس جمهور و شهردار تهران می‌شدند که با صدور بیانیه‌ای با عنوان «کارگزاران سازندگی» حضور خود را در عرصه انتخابات اعلام کردند. این گروه نهایتاً با فشار شورای نگهبان فعالیت انتخاباتی خود را با عنوان «جمعی از کارگزاران سازندگی» سامان داد.

🔸کارگزاران به دست محفلی از مدیران تأسیس شد که اغلب از ۳ استان کشور برخاسته بودند؛ کرمان، اصفهان و یزد. در روز تأسیس این حزب، مرعشی علاوه بر مدیران داخل دولت و اقوام نزدیک، از شماری از افراد چپ آن روز نظیر اسحاق #جهانگیری ، غلامرضا آقازاده ، مهدی کروبی ، سید محمد خاتمی و چند تن دیگر نیز دعوت به عمل آورد. اما از میان این جمع چهره‌های سرشناس چپ نظیر مهدی کروبی و محمد خاتمی به دلیل فعال بودن در مجمع روحانیون مبارز در آن جلسه و جلسات بعدی حزب حاضر نشدند.


انتخــابات ریاست جمهـوری ایران (۱۳۸۸)

هرچند غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران از مهدی کروبی حمایت کرد اما حزب کارگزاران از نامزدی میر حسین موسوی حمایت کرد.
پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم حزب کارگزاران و اعضای آن در اعتراض به نتایج انتخابات، اقدام به نوشتن بیانیه‌هایی کردند.

دستگیـــری اعضـای حـزب


شمار زیادی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی نظیر هدایت آقایی، محمد عطریانفر، فائزه هاشمی، روشنک سیاسی، آیدا مصباحی، جهانبخش خانجانی، مرتضی الویری و حسین مرعشی پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم بازداشت شدند.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 28 تير 1396 ساعت: 4:21