توصیه های موافقتنامه مبارزه با پولشویی AFTF | بلاگ

توصیه های موافقتنامه مبارزه با پولشویی AFTF

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 در مورد موافقتـــنامه_بین‌_المللی FATF چقدر می دانید ⁉️
_______(قسمت دوم )_______

 چند نمونه از توصیه‌های FATF

توصیه1
 هر کشور باید برای تایید و تحقق کامل موافقتنامه سال 1988 سازمان ملل متحد در مورد مساله قاچاق یا عبور غیرقانونی مواد مخدر و داروهای روان گردان ، گام‌های سریعی بردارد (توافقنامه وین).

توصیه2
 قوانین « حفظ اسرار » موسسات مالی نباید به گونه‌ای باشند که از اجرای این توصیه ها جلوگیری به عمل آورند.

توصیه 3
اجرای موثر یک برنامه مبارزه با پولشویی نیازمند مشارکت_چند_جانبه و گسترده و همچنین همکاری‌های قانونی متقابل بین کشورها در تحقیقات مربوط به روش‌های جدید پولشویی و رسیدگی به شکایات و در صورت امکان، درخواست تحویل و استرداد موارد مربوط به پولشویی است.

توصیه 4
 هر کشوری حتی_‌الامکان باید قوانین و مقرراتی را به تصویب برساند که بتواند عمل پولشویی را همان‌گونه که در موافقتنامه وین قید شده، جرم_کیفری اعلام کند. بنابراین، کشورها باید آن دسته از جرائم جدی را که منشا جرم پولشویی محسوب می‌شوند، تعیین کنند.

توصیه 5
 همان‌گونه که در موافقتنامه_وین مقرر شده، جرم پولشویی زمانی مصداق پیدا می‌کند که مرتکب‌شونده از عمل پولشویی علم و اطلاع داشته باشد و بتوان این آگاهی را از شرایط عینی استنباط کرد.

توصیه12
موسسات_مالی حداقل برای 5سال باید اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات مالی را در
[ سطح داخلی وبین المللی ] نگهداری كنند تا بتوانند به سرعت به درخواست مسئولان
 ذیصلاح برای كسب اطلاعات پاسخ دهند .
این اطلاعات باید برای تعقیب مجرمان كافی باشد.
موسسات مالی باید یك كپی از مدارك مربوط به تشخیص_هویت مشتریان را نزد خود نگهداری كنند.

توصیه23
کشور ها باید سیستم کارآمد و مناسبی را ایجاد کنند که بانکها و سایر مؤسسات و واسطه های مالی، کلیه نقل و انتقالات مالی اعم از پول ملی و یا پولهای خارجی را که بالاتر از سقف معینی صورت میگیرد ، به یک مرکز_ملی خاصی که به پایگاه_اطلاعاتی_کامپیوتری مجهز است، گزارش کنند. این مرکز باید در دسترس مسئولان ذیصلاح باشد تا در مبارزه با پولشویی مورد استفاده قرار گیرد.

توصیه30
دولت ها باید حداقل مقادیركلی جریان های نقل و انتقالات بین المللی پول نقد ( هر پولی ) را ثبت كنند ، به طوریكه با استفاده از آنها بتوان جریان های نقل وانتقال پول نقد در سطح بین_الملل و همچنین ، منشا آنها را تخمین زد . این اطلاعات با اطلاعات بانك مركزی تركیب خواهد شد و مجموع آنها برای انجام معاملات بین المللی در اختیار صندوق_بین_المللی_پول (IMF) و بانك_تسویه_بین_المللی قرار میگیرد .

توصیه 32
 هركشور باید در راستای بهبود مبادله و ارسال اطلاعات بین المللی (  #خودانگیز یا بنا به درخواست ) درخصوص مبادلات_مشكوك اشخاص وشركتهای مورد بحث ، به مسئولان ذیصلاح تلاش كند . مقررات شدیدی هم باید به تصویب پرسند كه تضمین كنند كه مبادله این گونه اطلاعات با تمهیدات ملی و بین المللی رازداری وحمایت از اطلاعات محرمانه سازگار باشند .

توصیه 33
كشورها باید درراستای تضمین اینكه اختلاف در استانداردهای_ملی كشور برتوانایی یا تمایل كشورها درخصوص كمك های قانونی دوطرفه اثر منفی نمی گذارد ، تلاش كنند .

توصیه 34
#همكاری_بین_المللی كشورها باید توسط شبكه ای از توافقات و ترتیبات #دوجانبه یا #چند_جانبه مبتنی بر [مفاهیم حقوقی مشترك ] در راستای ایجاد ابزارها و معیارهای موثر بروسیع ترین طیف از كمك های دوطرفه ، حمایت شود .

توصیه 35
كشورها باید به تصویب و كاربرد مفاد كنوانسیون_های_بین_المللی پول شویی مانند شورای_پیمان_اروپا درخصوص پول شویی ، تحقیق و تفحص ، ضبط و مصادره عایدات حاصل از جرایم درسال ۱۹۹۰ تشویق و ترغیب شوند .

توصیه 37
 باید ضوابطی برای #همکاری_متقابل در امور کیفری در خصوص استفاده از مقررات_اجباری ,ضبط و اخذ مدارک برای استفاده در تحقیقات و پیگردهای قانونی مربوط به پولشویی در حوزه‌های قضایی خارجی ، شامل بایگانی سوابق توسط موسسات مالی و دیگر اشخاص حقوقی، بازرسی از اشخاص و اماکن ، ، در نظر گرفته شود.


توصیه 38
 باید اقدام‌هایی فوری در [پاسخ به درخواست کشورهای خارجی ] برای شناسایی، ضبط، توقیف و مصادره عایدات حاصل از فعالیت‌های پولشویی و جرایم منشا یا دیگر اموال دارای ارزش معادل، به عمل آید. باید توافق‌هایی بین کشورها برای هماهنگ_‌سازی امور توقیف و مصادره این عایدات نیز در نظر گرفته شود تا در آن سهم دارایی‌های مصادره شده مشخص باشد.

منبع :

https://telegram.me/amuzeshkade95/484


 

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 29 شهريور 1395 ساعت: 7:51