طرح خاورمیانه بزرگ چیست؟ | بلاگ

طرح خاورمیانه بزرگ چیست؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آموزشکده سیاسی 95 :

خاورمیانه بزرگ یک اصطلاح سیاسی است که توسط دولت بوش ابداع گردید. خاورمیانه بزرگ گاهی اوقات "خاورمیانه جدید" یا "طرح خاورمیانه بزرگ" خوانده می‌شود.


امریکا به منظور ایجاد بستر های سیاسی، اجتماعی‌، فرهنگی و اقتصادی هم سو با منافع خود در منطقه خاورمیانه‌‌، طرح خاورمیانه بزرگ را مطرح ساخت‌.

به گزارش صاحب نیوز: پس از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ امریکا با استفاده از فرصت به دست آمده و با این پیش فرض که دارای رسالت تاریخی برای برخورد با تهدید‌های جهانی است‌، سیاستی یک سونگر و قدرت محور در پیش گرفت با توجه به اهمیت و بیلان نفت و گاز در انرژی جهانی و با توجه به این واقعیت که امریکا با دارا بودن ۲ درصد ذخائر نفت جهان حدود ۲۵ درصد نفت جهان را در مصرف می‌کند، انگیزه لازم را برای این کشور به منظور تامین امنیت منابع نفت و گاز و مسیرهای انتقال آنها فراهم کرد، تا علاوه بر تامین نیازهای انرژی خود از طریق حضور و ایفای نقش موثر در امنیت منابع نفت و گاز و مسیرهای انتقال آن، رقبای خود را نیز کنترل کند. اهمیت منابع نفت و گاز خاورمیانه و خزر، که حدود ۶۴ درصد ذخایر انرژی جهان را در بر می‌گیرد، موجب شده است تا امریکا برای ایجاد بسترهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هم سو با منافع خود در منطقه خاورمیانه با هدف تثبیت هژمونی جهانی خود، طرح خاورمیانه بزرگ را مطرح سازد.

شکل‌گیری زمینه‌های طرح خاورمیانه بزرگ با تهاجم عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و با رویداد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و آغاز استراتژی تازه امریکا در خاورمیانه و به ویژه عراق به بار نشست.

طرح خاورمیانه به دنبال ایجاد سازگاری بین کشورهای درون منطقه‌ای نظیر سازگاری اعراب و اسرائیل از یک طرف و ایجاد سازگاری کل منطقه با سیستم بین المللی نظیر تجارت جهانی و جز اینها به رهبری آمریکا از طرف دیگر است‌. امریکا به منظور ایجاد بستر های سیاسی، اجتماعی‌، فرهنگی و اقتصادی هم سو با منافع خود در منطقه خاورمیانه‌‌، طرح خاورمیانه بزرگ را مطرح ساخت‌.

در تعریف حدود خاورمیانه بزرگ می‌بایست مقوله‌هایی خاص مانند مناقشه اعراب و اسرائیل‌، مسائل خلیج فارس‌، حوزه دریای خزر و شبه قاره درنظر گرفته شود.همچنین مسائل جغرافیای استراتژیک، مانند منابع انرژی ، کمبود آب و گسترش تسلیحات از موضوعات مورد توجه در این حیطه‌اند.

   تهدیدات طرح خاورمیانه بزرگ برای کشورهای منطقه

خاورمیانه بزرگ مثل اغلب طرح‌هایی که از سوی کشورهای غربی برای کشورهای جهان سوم مطرح می شود تهدیدات و مضرات زیادی را متوجه کشورهای منطقه و مردم این سامان می کند از جمله :

خطر وابستگی اقتصادی

           لطفا به ( ادامــــــــــــه مطلب ) مراجعه کنید

طرح خاورمیانه بزرگ چیست,...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : دوشنبه 29 شهريور 1395 ساعت: 7:51